O rasie

Opis rasy wg ENCYKLOPEDII LAROUSSE - PIES


Praca napisana pod kierunkiem doktora Pierre’a Rousselet-Blanc.
Polska edycja wydana przez Polską Oficynę Wydawniczą „BGW”, Warszawa 1993.

Wzrost: psy i suki 45-50 cm
Masa ciała: 12-16 kg

Pinczer średni, o eleganckiej sylwetce, często mylnie brany za mniejszą wersję dobermana, jest bardzo podobny do sznaucera, tyle że nie ma jego wąsów ani brody. Podobnie jak w przypadku sznaucera, jego pochodzenie jest nie znane. Według niektórych pies ten należy do starej niemieckiej rasy spokrewnionej ze sznaucerami. Inni natomiast twierdzą, że rasa ta została stworzona w Niemczech w drugiej połowie XIX w. Ustępując miejsca rosnącej popularności dobermana i sznaucera, była przez dłuższy czas w zasadzie nieznana. We Francji została wprowadzona w roku 1956, ale jej upowszechnienie w skali międzynarodowej pozostaje nadal sprawą otwartą.

Pinczer średni, czujny i odważny, jest bardzo dobrym stróżem, o niezwykle wyczulonym słuchu. Inteligentny, podatny na szkolenie, żywy, wesoły i przywiązany do rodziny, jest znakomitym towarzyszem dziecięcych zabaw.

Jest typem psa wiejskiego, ale z łatwością przystosowuje się do miejskiego życia, jeśli tylko zapewni mu się minimum niezbędnego wysiłku fizycznego. Jest on bowiem typem sportowca, czego może z łatwością dowieść, jeśli da mu się okazję zaprezentowania wrodzonych talentów szczurołapa.

Jest psem zbudowanym proporcjonalnie, o długiej suchej szyi, wąskiej, wydłużonej głowie, wysoko osadzonych uszach zazwyczaj obciętych i stojących, choć naturalne są na wpółopadające. Lekko zaznaczony stop. Oczy ciemne, owalne, średniej wielkości. Tułów o formacie kwadratowym, długość tułowia bowiem jest równa wysokości w kłębie. Klatka piersiowa umiarkowanie szeroka, o przekroju owalnym. Silne proste kończyny, suche i umięśnione. Łapy zaokrąglone, o wytrzymałych opuszkach.

Ogon wysoko osadzony, przyciętym za trzecim kręgiem, noszony prosto. Szata o gęstym, krótkim włosie, lśniącym i gładkim.